podatek bykowe dla kawalerów

Podatek od bycia kawalerem – Podatek Bykowe

Podatek od bycia kawalerem, czy powróci?

Jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku każdy mężczyzna stanu wolnego, po przekroczeniu trzydziestego roku życia, zobowiązany był do płacenia tzw. podatku „Bykowego”.

W różnym okresie podatek Bykowe miał różne znaczenie. Co ciekawe w XVI wielu podatek Bykowe płacony był przez właściciela Byka za krycie krów.
Także w XVI oraz XVII wieku określenie Bykowe dotyczyło kary za spłodzenie nieślubnego dziecka.

Po II Wojnie Światowej w 1946 roku wprowadzono podatek Bykowe poprzez podniesieniem podatku dochodowego dla osób nie posiadających żony (lub męża), ani dzieci. Podatek ten musieli płacić wszyscy po przekroczeniu 21 roku życia. Stan ten utrzymywał się do 1956 roku kiedy to podniesiono limit wieku do 25 lat, dla osób, które nie miały ślubu lub dzieci.

W latach siedemdziesiątych obowiązek płacenia „Bykowego” obejmował kawalerów powyżej 30 roku życia (różne źródła podają 26 lat).

Co kilka lat sprawa Bykowego wraca w różnych propozycjach. Np. w 2007 roku przedstawiciele gminy Lipsk z województwa podlaskiego zaproponowali, aby podatek od nie posiadania dzieci płacił każdy mężczyzna po ukończeniu 30 roku życia.

W 2011 roku niektórzy politycy (z różnych partii) chcieli, aby podatkiem zostali objęci wszyscy bezdzietni kawalerowie oraz panny po ukończeniu 40 roku życia. Najwyraźniej możliwość obniżenia notowań politycznych, doprowadziła do porzucenia tego zamiaru.

© poradnik-slubny.pl / artykuł: Podatek od bycia kawalerem – Podatek Bykowe /

Słowa kluczowe: podatek Bykowe, podatek dla kawalerów, podatek od bycia singlem

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bykowe
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Podatek-bykowy-czyli-opodatkujmy-singli-2282040.html
Radio Białystok /2007 r.

zaproszenia ślubne

zaproszenia ślubne sklep Art Nuvo